Szybkie sprzątanie ogrodu po zimie – których narzędzi będziesz potrzebować?

O rozpoczęciu sprzątania w ogrodzenie warto pomyśleć jeszcze zanim rozpocznie się wiosna. W ten sposób można odpowiednio przygotować rośliny, które po zimie oczekują na nowy okres wegetacji. Aby szybko i efektywnie posprzątać w ogrodzie, warto wykorzystać odpowiednie narzędzia. Jakie urządzenia i akcesoria najlepiej nadają się do przeprowadzenia konkretnych prac?

Pielęgnacja trawnika

Po zimie trawnik nie prezentuje się zbyt okazale, dlatego trzeba mu poświęcić nieco pracy. Na początek należy usunąć zalegające liście, gałęzie, śmieci czy suchą trawę. Najlepiej wykorzystać w tym celu grabie, a następnie w razie konieczności zasypać kretowiska i wyrównać teren. Kolejnym krokiem powinno być napowietrzenie trawnika, czyli nakłuwanie darni oraz nawożenie. W tym celu należy zastosować specjalny nawóz do trawnika, sól amonową lub mocznik. Powierzchnię trawnika trzeba odpowiednio wyrównać, dociskając kępy traw do podłoża. Zagłębienia należy uzupełnić ziemią, a ubytki obsiać nasionami trawy. Aby uniknąć ich wymywania przez deszcz, warto ułożyć dodatkowo cienką warstwę ziemi.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Koniec przymrozków i stabilizacja temperatury to najlepszy moment na zdjęcie osłon z drzew i krzewów. W tym okresie warto też posadzić nowe rośliny liściaste, owocowe i ozdobne. Aby odpowiednio uformować posadzone w poprzednich latach żywopłoty, warto wykorzystać sekatory akumulatorowe. Z ich pomocą można łatwo przyciąć boczne pędy, a także skrócić szczytowe przyrosty. Z przycinaniem drzew i krzewów kwitnących wiosną należy poczekać, najlepiej aż do zakończenia kwitnienia. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia nawożenia, ponieważ drzewa i krzewy wymagają zasilenia kompostem lub nawozem. Warto wykorzystać pilarki akumulatorowe do ścięcia kory, którą można następnie rozrzucić pod roślinami iglastymi i ograniczyć rozwój chwastów.

Pielęgnacja roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin

Sprzątanie ogrodu po zimie to najlepsza okazja, aby stopniowo przyzwyczaić do nowych warunków mniejsze rośliny. Na początek warto usunąć uschnięte rośliny i łodygi, nie uszkadzając przy tym młodych pędów i pączków. Jeżeli ziemia jest rozmarznięta, można posadzić nowe rośliny. Najpierw warto jednak wykorzystać sekatory akumulatorowe do usunięcia chwastów, a następnie zastosować nawóz, przekopać ziemię oraz wyrównać podłoże. Rośliny jednoroczne można wysiać w niedużych pojemnikach, a po wykiełkowaniu wysadzić w ogrodzie. Byliny najlepiej nawozić wieloskładnikowym nawozem płynnym, rozmnażając przez podział odmiany kwitnące latem i jesienią.

About author

Author
admin

Post a comment