Skórzane buty – jak prawidłowo je pielęgnować?

Inwestycja w dobre buty to nie tylko inwestycja we własny wizerunek, ale też w rzecz, która będzie służyć przez długi czas. Wszystko pod warunkiem, że o buty będzie się odpowiednio dbało. To natomiast wymaga dawki wiedzy. Zupełnie inaczej pielęgnuje się obuwie ze skóry licowej, a inaczej ze skóry zamszowej. Te materiały wymagają stosowania tylko innych technik pielęgnacji, ale też zupełnie innych produktów, na przykład służących do konserwacji.

Obuwie damskie i obuwie męskie z zamszu – jak je pielęgnować?

Buty ze skóry zamszowej zawsze prezentują się doskonale. Ta skóra ma bowiem strukturę niezwykle przyjemną w dotyku, miękką, subtelną. Buty zamszowe chętnie wybiera się na wiosnę, jesień i lato. Zanim założy się nową parę po raz pierwszy, warto pamiętać o tym, że buty trzeba zaimpregnować. Wszystko to po to, aby chronić je przed negatywnym działaniem wody. A z wodą buty mogą spotkać się nie tylko w czasie deszczowych dni. Wystarczy wybrać się na spacer wieczorem lub wcześnie rano, by zamoczyć je od rosy. Impregnat, najlepiej w sprayu, to zatem rzecz, która powinna znaleźć się w każdym domu, w którym mieszkają miłośnicy zamszowych butów. Tuż przed pierwszym założeniem wystarczy spryskać preparatem całe buty, a następnie zostawić na jakiś czas. Środek stworzy niewidzialną dla oka powłokę, która nie przepuści wody. Dzięki temu buty nie tylko nie przemokną, ale również nie pojawią się na nich nieestetyczne plamy.

Buty ze skóry licowej – jak o nie dbać?

Buty ze skóry licowej są łatwiejsze w utrzymaniu, ale również trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz konserwowaniu, aby długo wyglądały dobrze. Przyda się między innymi pasta do butów, wosk lub inne preparaty, które służą do natłuszczenia i nabłyszczenia butów. Te środki nie tylko odżywiają skórę buta, ale też chronią ją przed wodą i zabrudzeniami. Poza tym sprawiają, że odcień skóry staje się bardziej intensywny. Buty zwyczajnie prezentują się lepiej.

Jak prawidłowo przechowywać buty po sezonie?

O czyszczeniu butów nie należy zapominać wtedy, gdy kończy się sezon, w którym je użytkujemy. Po zimie, wiośnie czy lecie, kiedy buty wylądują na kilka miesięcy w szafie lub w pudle, trzeba je odpowiednio wyczyścić. Potem pielęgnować za pomocą odpowiednich produktów dedykowanych do konkretnego rodzaju skóry. Gdy buty są już czyste i wypastowane, do środka warto włożyć zawiniętą w kulkę gazetę i wsunąć aż do nosków. Dzięki temu buty nie odkształcą się, zachowają ładną formę. Wystarczy odrobina pracy i wysiłku, aby ulubione skórzane buty długo wyglądały świetnie. Warto to zrobić, szczególnie wtedy, gdy ma się swoją ukochaną parę.

About author

Author
admin

Post a comment