Regeneracja trawnika po zimie krok po kroku

Pogoda w Polsce pozostawia wiele do życzenia, dlatego też tym bardziej pamiętać należy o regeneracji trawnika po sezonie zimowym. Dzięki kilku naszym cennym poradom dowiedzą się państwo co zrobić, aby trawnik szybko się zazielenił.

Profesjonalna wertykulacja

W pierwszej kolejności należy zadbać o wertykulację, czyli o usunięcie starej trawy. Na szczęście w zielonym trawniku bez żadnego większego problemu będzie można dostrzec suche i pożółkłe źdźbła. Jest ich niestety bardzo wiele, dlatego też znacząco utrudniają rozwój młodych liści. Po wyczyszczeniu trawnika nie będzie także problemów z wnikaniem wody do podłoża. Przy niewielkim trawniku można oczywiście skorzystać z pomocy solidnych grabi. Jeżeli w grę wchodzi duży trawnik, do zdecydowanie lepszym wyborem są profesjonalne wertykulatory. Są to specjalne narzędzia, dzięki którym w krótkim czasie będzie można usunąć stare źdźbła.

Aeracja trawnika – jakie zalety?

Aby przywrócić trawnik do życia warto postawić również na aerację. Dzięki porządnej aeracji, można nie tylko poprawić zdrowie trawnika, ale również idealnie przygotować go do późniejszych prac. Główną zaletą aeracji jest poprawienie wymiany powietrza pomiędzy glebą a atmosferą i zwiększenie pojemności wodnej gleby. Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, że aeracja trawnika znacząco zwiększa wchłanianie nawozów i zmniejsza spływanie wody powierzchniowej, dzięki czemu nie ma problemów z kałużami. Prawidłowo wykonana aeracja poprawia korzenienie się trawy i zwiększa jej wytrzymałość na susze. Dzięki rozluźnieniu warstwy filcu można liczyć także na niesamowitą sprężystość i miękkość trawnika.

Koszenie trawnika od a do z

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale jednym z najtrudniejszych zadań pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika po zimie. Prawidłowo skoszona trawa po sezonie zimowym ma olbrzymi wpływ na jej późniejszą kondycję. Jeżeli trawnik jest przebarwiony na żółto i zaatakowany pośniegową pleśnią, to najlepiej bardzo nisko skosić trawnik. Nie trzeba obawiać się tego, że nisko skoszone źdźbła szybko odrosną. Jeżeli chodzi o termin pierwszego koszenia, to w dużej mierze jest on uzależniony od aktualnej pogody i wegetacji. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne najczęściej zaczynają się już w połowie marca. Dobrym pomysłem jest śledzenie pogody na noc. Jeżeli temperatura spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza, to warto odłożyć koszenie trawnika na nieco cieplejsze noce. Jeżeli chodzi o pielęgnację trawnika po zimie, to ciekawe efekty przynosi także piaskowanie i wapnowanie.

About author

Author
admin

Post a comment