Choroba lokomocyjna u dzieci jest tak samo problematyczna jak u dorosłych, objawia się brakiem apetytu, ogólnym osłabieniem i meczeniem, złym samopoczuciem. Mogą wystąpić zawroty głowy, nudności, nadpotliwości, ślinotok czy nawet wymioty. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego symptomy mogą być mniej lub bardziej nasilone. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku choroby lokomocyjnej podróżowanie staje się nie lada wyzwaniem, czasem wręcz utrapieniem. W aptece nie brakuje różnych medykamentów na tego typu przypadłość, są nawet dedykowane tabletki, ale istnieje też wiele innych sposobów na poradzenie sobie z chorobą lokomocyjną. Czas najwyższy je poznać, aby ulżyć sobie lub dziecku w cierpieniu, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jakie są sposoby na chorobę lokomocyjną?
Choroba lokomocyjna nie jest niczym przyjemnym i chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nie trzeba jej leczyć, wiąże się z szeregiem uporczywych objawów, którym warto przeciwdziałać. Kinetoza może pojawić się podczas poruszania się rożnymi środkami transportu, a jej przyczyną są sprzeczne bodźce docierające do mózgu w czasem ruchu odbierane przez narząd wzorku i błędnik – to właśnie on odpowiada za zmysł równowagi. Choroba lokomocyjna wbrew pozorom nie występuje wyłącznie u dzieci, ale też u dorosłych, nawet u zwierząt. Jako że przypadłość ta wiąże się z zaburzeniem ze strony układu nerwowego, można sobie pomóc, starając się uspokoić. Stres nasila objawy, dlatego techniki relaksacyjne sprawdzą się rewelacyjnie. Zaleca się siadać przodem do kierunku jazdy i patrzeć na horyzont. Pomaga długotrwałe wpatrywanie się w oddalony element – z kolei częste zmienianie punktów, na które kieruje się wzrok, przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. W przypadku rejsu statkiem należy obserwować ruch na horyzoncie, a lecąc samolotem, siadać przy oknie i patrzeć po prostu na zewnątrz. Podróżując samochodem czy autobusem, najlepszym rozwiązaniem będzie siadanie w środkowej części pojazdu, w możliwie jak największej odległości od osi kół.
Osoby borykające się z chorobą lokomocyjną powinny unikać czytania książek i korzystania z urządzeń mobilnych na czas podróży. Wystrzegać należy się także ostrych zapachów. Zaleca się również zjeść lekki posiłek, o małej objętości przed podorzą. Unikać należy produktów ciężkostrawnych, gazowanych napojów. Jeśli pojawią się nudności, to warto sięgnąć po napar imbirowy, pomogą też głębokie oddechy. Nie brakuje gotowych leków ziołowych na chorobę lokomocyjną, należy je zażywać jeszcze przed wyjazdem, aby zdążyły zdziałać i przeciwdziałać wystąpieniu dokuczliwych objawów. Leki na chorobę lokomocyjną mogą mieć postać tabletek, kropli lub syropu.
Post a comment